Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Wagner’in bu isyanı ülkedeki durumu istikrarsızlaştırma girişimi

Bu isyanı “ülkedeki durumu istikrarsızlaştırma girişimi” ve “kışkırtıcı eylem” olarak nitelendiren Şoygu, “Bu tıp planlar, Rusya Silahlı Kuvvetleri işçisinin yemin ettiği bedellere ve askeri misyonuna sadakat göstermesi nedeniyle başarısız oldu. Bu provokasyon, birliklerin hareketlerini etkilemedi. Askerler, kendilerine verilen misyonları cesurca ve özverili biçimde yerine getirmeye devam etti.” formunda konuştu.

Bakan Şoygu, bu nedenle tüm askerlere minnettar olduğunu lisana getirdi.

“16 Leopard tankı imha edildi”

Ukrayna’da cephelerdeki duruma da değinen Şoygu, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin akınlarına devam ettiğini ve Ukrayna ordusunun akın düzenleme potansiyelini düşürdüğünü savundu.

Şoygu, Ukrayna askeri güçlerinin Donetsk ve Zaporijya taraflarındaki hücumlarının “başarısız” kaldığını ileri sürerek, “Bu taraflarda Ukrayna ordusuna ilişkin 15 uçak, 3 helikopter, 16 Leopard tankı dahil 920 askeri teçhizat imha edildi. Bu, Polonya ve Portekiz tarafından Ukrayna’da sevk edilen kelam konusu çeşitteki tankların neredeyse yüzde 100’üdür.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna ordusunun 4 Haziran’dan bu yana yaklaşık 2 bin 500 çeşitli silahını kaybettiğini argüman eden Şoygu, tıpkı periyotta Rus savunma sistemlerince de 158 “HIMARS” çok namlulu roketatar füzesi, 25 “Storm Shadow” seyir füzesi ile 386 insansız hava aracının (İHA) engellendiğini söyledi.

Şoygu, Ukrayna ordusunun rastgele bir istikamette gayelerine ulaşamadığını savundu.

Wagner kümesinin Rus idaresine isyanı

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, 23 Haziran’da Rus ordusunu Wagner’e akın düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sondaki Rostov bölgesine girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in isyanını “vatana ihanet” olarak nitelendirmişti.

Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin idaresi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik tedbirlerini artırmıştı.

Yevgeniy Prigojin’in 24 Haziran’da, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da tansiyonu azaltma teklifini kabul ettiği bildirilmişti.

Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana nazaran saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, “isyancı liderin” Belarus’a gideceğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir