‘Yok artık’ dedirtti: Yakalanan insan kaçakçısının kimliği şaşkına çevirdi!

Aralarında avukat, öğretmen, polis, askeri işçi ve mahrem imamların da bulunduğu birden fazla FETÖ’cü 18 kişi, Fethiye’de lüks tekne ile Yunanistan’a kaçmak isterken Kıyı Güvenlik Komutanlığı gruplarınca yakalandı.

Teknenin kaptanı ve yolculardan biri, sorgularında yurtdışına kaçışı Hasan Mercan’ın organize ettiğini, FETÖ üyesi firari şüphelileri hem deniz yolu, hem de kara yolu ile Edirne üzerinden yurt dışına geçirdiğini söyledi. Fethiye Sulh Ceza Hakimliği’nce Hasan Mercan hakkında, ‘göçmen kaçakçılığı yapma’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ kabahatlerinden arama kararı çıkarıldı.  

ANKARA’DA YAKALANDI

Yapılan araştırmalarda Hasan Mercan’ın Ankara’da olduğu ve Etimesgut ilçesinde diğer birisinin üzerine kiralanan örgütün ‘gaybubet konutu’nda saklandığı tespit edildi. Organize Hatalarla Uğraş Şubesi takımlarınca meskene baskın düzenlendi. Mercan, operasyonda yakalanarak gözaltına alındı. Konutta yapılan aramada örgüte ilişkin çok sayıda dijital gereç ele geçirildi. Dijital malzemelere incelenmek üzere el konuldu. 

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇIKTI

İnsan kaçakçılığı yapan Hasan Mercan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘silahlı terör örgütün üye olmak’ kabahatinden FETÖ’den ihraç edilen eski emniyet müdürü olduğu ortaya çıktı. Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nda şube müdürü olarak görev yapan Mercan’ın, yurt dışına kaçmak isteyenlerden ortalama 3 bin euro aldığı, FETÖ’cülere ise indirim yaptığı belirlendi. Mercan’ın yurt dışına kaçmak yerine insan kaçakçılığı yaparak ve kaçak FETÖ’cüler üzerinden yüklü ölçüde para kazandığı öğrenildi. 

ÖRGÜTE BAĞLILIĞI ÜST DÜZEYDE

Mercan’ın ayrıyeten daha evvel Türkiye’den Yunanistan’a kaçan ve burada insan kaçakçılığı yapan FETÖ’cülerle irtibatlı olduğu da belirlendi. Mercan’ın Türkiye’den gönderdiği kaçakların bilgilerini Yunanistan’daki FETÖ’cü insan kaçakçılarına ilettiği, Yunanistan’a kaçmayı başaran örgüt üyelerinin orada karşılanmasını ve yardımcı olunmasını sağladığı belirlendi. Örgütün kriptolu haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olan Mercan’ın, FETÖ’nün kodlamasında örgüte bağlılığı üst seviyede olduğu, örgüt içerisinde faal misyonlar aldığı, ‘himmet’ ismi altında maaşının aşikâr bir kısmını örgütü aktardığı da saptandı. Mercan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir