Yoğun Bakımda Unutulup Ölen Hastalar Ailelerine Haber Verilmeden Gömülmüş

Hatay’daki Özel Defne Hastanesi’nin ağır bakım ünitesinde unutulduğu için hayatını kaybeden hastalardan kimilerinin yakınlarına haber verilmeden defnedildiği öğrenildi. 

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda en ağır hasarı alan kentlerden Hatay’daki Özel Defne Hastanesi’nin ağır bakım ünitelerinde unutulan hastaların hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

Hastane çalışanları kendi cebinden ödediği parayla bir vinç kiralamış ve ulaşabildiği hastaları tahliye etmişti. Çalışanlar buna karşılık entübe durumdaki hastalardan kimilerinin hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtmişti.

Depremin üzerinden günler geçtikten sonra ortaya çıkan imgeler, hastane çalışanlarını doğrulamış ve ağır bakımda hayatını kaybeden hastalara sarsıntının üçüncü günü ulaşılabildiği ortaya çıkmıştı.

Cenazeler ailelere haber verilmeden defnedilmiş

Diken’den Altan Sancar’ın haberine nazaran, ağır bakımda bulunan yakınını kaybeden bir Hataylı, çıkarılan cenazelerin ailelere haber verilmeden toprağa verildiğini aktardı. 18 Şubat öncesine kadar ailesiyle yakınını aradığını belirten vatandaş, defni kendi başlarına araştıra araştıra öğrendiklerini söyledi.

Yurttaş, 6 Şubat’ta ağır bakımda bulunan anneannesinden gün uzunluğu haber alamadığını belirttti. Hastaların tahliye edildiği haberini gören vatandaş, yaşlı bayanın da sağ olarak çıkarıldığı umuduyla arayışlarına başladığını anlattı. 

Vatandaş, bu arayışın 19 Şubat’a kadar sürdüğünü ve kendilerine o gün vefat haberi verildiğini aktardı. Vatandaş, cenazenin çıkarıldıktan sonra defnedildiğini öğrendiklerini ve bunun üzerine arayışlarını sonlandırdıklarını kaydetti. 

Üstelik tek hadise da bu değil. Ailenin verdiği bilgiye nazaran, öbür hasta sahipleri de ağır bakımda öldüğü anlaşılan yakınlarının günler sonra enkazdan çıkarılarak habersizce defnedildiğini öğrendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir