Yeni Şafak’tan Erdoğan’a manifesto: Yerli milli kadro şart

Türkiye’de 28 Mayıs’ta halk ikinci sefer sandık başına gitti ve 5 yıl için yeni cumhurbaşkanını belirledi. Türkiye’de yüzde 52 oy oranıyla Erdoğan cumhurbaşkanı oldu. İktidara yakınlığıyla bilinen Albayrak Kümesi bünyesinde bulunan Yeni Şafak, Erdoğan’a bir manifesto yazdı.

Yeni Şafak’ın o yazısında, kurulacak yeni kabinenin yerli ve ulusal olmasının altını çizdi. PKK ve FETÖ’yle çabanın istikrarını sağlayabilecek isimlerin yer alması gerektiğini yazdı. Yazılan yazıda “gizli gaye Mehmet Şimşek mi” sorusunu akıllara getirdi.

İşte Yeni Şafak’ın “Doğru vakit hakikat kadro” başlıklı yazısı:

Türkiye, bölgede ve dünyada önemli yansımaları olan önemli bir seçimi geride bıraktı. Vatandaşlar tercihlerini güçlü ve bağımsız Türkiye’den yana kullanırken, PKK ve FETÖ’yle gayretin de devamını istedi. Kabine önümüzdeki hafta işbaşı yapacak ve bürokraside değişim yaşanacak. ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek takımların da bu hassasiyette ve liyakatte olması bekleniyor.

Tarihi seçimde seçmen ‘doğru vakit gerçek adam’ sloganıyla tercihini Türkiye’yi Cumhuriyet’in 2. yüzyılına taşıyacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. Cumartesi TBMM’de yeminin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “şahlanış dönemi” olarak özetlediği gelecek beş yıl için birlikte çalışacağı takımları belirleyecek. Kabinenin yanı sıra gelecek periyodun yükünü sırtlayacak alt kadroların seçimi de bu devrin başarısına tesir edecek kritik bir tercih olarak bedellendiriliyor. Hakikat vaktin gerçek takımlarla pekiştirilmesinin değerine dikkat çekiliyor.

YENİ PERİYODA ULUSAL İSİMLER

Başkentte dikkatler seçimin akabinde Türkiye’yi yönetecek yeni takımlara çevrildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis’teki yemin merasiminin akabinde yeni kabinesini açıklayacak. Yeni yüzyılda, hükümette, siyasette ve bürokraside misyon alan isimler gelecek yüzyılı şekillendirecek. Bu nedenle Erdoğan’ın suratına ayak uyduracak, grup ruhunu tamamlayacak,

FETÖ İLE UĞRAŞ KARARLILIKLA YÜRÜTÜLMELİ

Her seçimde inlerinden çıkan ve algı operasyonlarıyla seçmeni manipüle etmeye çalışan FETÖ takımları artık büsbütün iş göremez hale getirilmeli. ABD ile FETÖ’nün merkez üssünün dağıtılması konusu ısrarla müzakere edilmeli ve sonuca bağlanmalı. Türkiye’nin büyükelçileri ve konsolosları bulundukları ülkelerde FETÖ ile çabayı ciddiyetle ve kararlılıkla yürütmeli.

FETÖ’NÜN REFERANS OYUNUNA DİKKAT

Türkiye’nin bekasına kast eden ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrasında devletten değerli oranda tasfiye edilen FETÖ tehdidinin yeniliğini koruduğu dikkat çekilerek, yeni takım oluşturmada hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu çerçevede çeşitli referanslarla tekrar devlete sızmak isteyen FETÖ’cülere karşı uyanık olunması gerektiği üzerinde duruluyor.

TERÖR UZANTILARIYLA MÜCADELE

Terörü ülkesinde temizleyen, kaynağında da yok etmek için hudut ötesi harekatlardan kaçınmayan Türkiye’nin, güvenliği kadar iktisadını de olumsuz istikamette etkileyen dış dayanaklı terör sorununu artık büsbütün gündemden çıkarması gerektiği vurgulanıyor. Türkiye’nin hiçbir ülkenin operasyon alanı olmadığı, bu ülkeye kimsenin parmak sallayamayacağı belirtiliyor. Terör ve istihbarat örgütleriyle Türkiye’ye istikamet vermeye kalkışanların yakın geçmişte olduğu üzere gelecekte de etkisiz hale getirilmesine dikkat çekilerek bu gaye için terör ve istihbarat örgütlerinin Türkiye’deki uzantılarıyla gayretin ehemmiyeti hatırlatılıyor.

GAYRİ ULUSALLIĞA GEÇİT YOK

Şahlanış devrinde amaçlara ulaşmak için yerli ve milliğin ehemmiyetinin altı çiziliyor. Bu çerçevede gayri ulusal ögelere hiçbir alanda fırsat verilmemesi gerektiği vurgulanıyor. Milletin emanetinin kutsal olduğu, milletin emanetine el uzatanlara karşı devletin gücünü göstermesi gerektiği tabir ediliyor. Ufak büyük demeden her türlü tez ve fitnenin daha başından büyümeden ciddiye alınması ve emniyet ve yargı tarafından soruşturulması gerektiği belirtiliyor.

MENFAATPERESTLERE AYIKLAMA

Türkiye Yüzyılı hareketinin kutlu bir seyahat olduğu hatırlatılıp davaya sızıp hareketi bulandırmaya çalışanların tespitinin ve dışlanmasının kıymetli olduğu belirtiliyor. Bilhassa kendi menfaatini davanın önüne koyanların şimdiden ayıklanması gerektiği öneriliyor.

YERLİ ÜRETİM ARTIRILMALI

Türkiye’nin gelecek yüzyılına fakat üretimle hazırlanabileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda yerli üretimin alan ve dal ayırt edilmeksizin artırılması öneriliyor. Yerli endüstrinin teşvik ve dayanaklarla daha da güçlendirilmesi de isteniyor. Katma bedeli yüksek eserlere daha fazla yatırım yapılması, Türkiye’nin ziraî üretiminin artırılması, güçte dışa bağımlılığın minimalize edilmesi üzerinde duruluyor. Bunların ise yanlışsız takımların misyona getirilmesi ile sağlanabileceği belirtiliyor.

ÖNCELİK ÜLKE MENFAATİ

Yeni devirle birlikte herkesin kritik görevlendirmelere atama, terfi üzere süreçlerde gelen istek ve taleplere uyanık olması isteniyor. Bu çerçevede kime kefil olunduğuna dikkat edilmesi vurgulanıyor. Bireylerin kendi şahsi çıkarlarını değil, ülkenin menfaatlerini düşünerek diğerlerine kefil olması gerektiği belirtiliyor. Kelam konusu teklif bireylere olduğu üzere örgütlenmelere dönük de dillendiriliyor. Devlet içinde örgütlenme ve güç devşirmenin değil eser siyasetinin ön planda olması gerektiği söz ediliyor. Yolsuzluk, haksızlık ve suiistimal peşinde olanlara dikkat edilmesi ikazında bulunuluyor.

HER ALANDA ULUSALLIK ŞART

Ekonomi ve savunma sanayiinde olduğu üzere her alanda ulusallığın ön planda olması öneriliyor. Eğitimde kalitenin artırılması, müfredatın Türkiye Yüzyılı ile uyumlu olacak halde ulusallaştırılması, bu halde ufku açık, özgürlükçü ulusal bireylerin yetişmesinin önünün açılması tavsiye ediliyor. Kültürel teşviklerde anlayış değişikliğine gidilmeli. Türk kültürüyle bağdaşmayan, kültürümüze yabancı akımların tesiri altındaki yapıtların teşvik edilmemesi isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir