Polonya Cumhurbaşkanı Duda tepkiler üzerine ‘Rus etkisi’ yasasında değişikliğe gitti

Duda, bahse ait düzenlediği basın toplantısında, bu hafta başında imzaladığı yasaya yönelik tenkitlere cevap verdi.

Yaptığı değişikliklerin parlamenterlerin kurulda yer almasını engelleyeceğini belirten Duda, temyiz müracaatlarının yönetim mahkemesi yerine genel mahkemeye yapılmasına müsaade vereceğini lisana getirdi.

Duda, güncellenen yasanın, birinci yasanın en çok tartışılan kısmı olan siyasetçilerin misyondan menedilmesine imkan tanıyan kararlarını de kaldıracağını kaydetti.

Art niyetli olarak nitelendirdiği kendisine yönelik tenkitlerden tiksindiğini söyleyen Duda, değişikliklerin Polonya’nın siyasi seçkini için bir imtihan olduğunu söz etti.

Duda, değişikliklerin Sejm’e (parlamentonun alt kanadı) sunulacağı bilgisini paylaştı. Tusk, Rusya lehine doğal gaz muahedeleri yapmakla suçlanıyor

Polonya, sonbaharda sandık başına gidecek ve ülkedeki muhalifler, yeni kabul edilen “Rus etkisi” yasası kapsamında kurulacak komitenin, eski başbakan ve şu anda en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platformun (PO) lideri Donald Tusk gibi önde gelen muhalefet figürlerini genel seçimler öncesinde gaye alabileceğini savunuyor.

İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi, Tusk’ı 2007-2014 devrinde başbakan olarak Rusya’ya karşı fazla dostça davranmakla ve 2014-2019 döneminde Avrupa Konseyi Başkanı olarak Brüksel’e gitmeden evvel Rusya lehine doğal gaz mutabakatları yapmakla suçluyor.

Komisyonun, Rusya’nın tesiri altında alındığını düşündüğü bir idari kararı iptal etme yetkisine sahip olacağı ve bu tıp kararları veren şahıslara kamu vazifesinde bulunmaktan 10 yıla kadar men cezası verebileceği açıklanmıştı.

Duda, yaptığı son düzenlemeyle bu hususta geri adım atarak “men” kararlarını kaldıracağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir