Penguen Yerine Gerçeklerin Peşinde Olan Son Dönemin En Çok Konuşulan Cesur Gazetecileri

Ülkemizdeki haber alma özgürlüğü artık tartışılan bir bahis değil, ulaşılması pürüzlerle dolu bir gerçek. Neyse ki tüm bu baskı ortamına karşın gerçeklerin peşinde olan mert gazeteciler var. İşte onlardan kimileri…

Basın özgürlüğü ülkemizi uzun vakittir terk etmiş durumda. En kıymetli toplumsal olaylarda bile ekranlarda penguen belgeseli seyretmişliğimiz uzak bir geçmişe dayanmıyor.

Yandaş kanalların ve gazetelerin güçten nemalanmak uğruna yaptıkları gerçek dışı haberler vatandaşa servis edilmeye devam ederken, mesleğinin hakkını veren gazetecileri de bu türlü vakitlerde unutmamak gerekiyor.

İçinde bulunduğumuz son periyotta haber alma özgürlüğü sağlayan o mert gazetecileri yine bir hatılayalım istedik. İşte onlardan kimileri…

Timur Soykan

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ait olayı duyuran gazeteci. Soykan şu an BirGün gazetesinde müelliflik yapıyor.

Metin Cihan

Onu çoğumuz Rabia Naz cinayetinin gündeme getirilmesiyle tanıdık. Hususun en sıkı takipçisi oldu, baskılara karşın vazgeçmedi. Ayrıyeten staj yaptığı otelde ölen Murat Oğraş haberini de hala gündemde tutuyor.

İsmail Saymaz

Şehvetiye Tarikatı ile isimli kitabıyla merdivenaltı tarikatlarda yaşanan istismarları ve çarpık olayları anlatmasıyla büyük ses getirmişti. Şu an hâlâ daha Türkiye’nin en yavuz gazetecileri ortasında yer alan Saymaz, Halk TV’de misyonuna devam ediyor.

Deniz Zeyrek

Ankara kulis bilgileri denilince akla gelen birinci isimlerden. Sakin hali ve beyefendiliği ile ön plana çıkan başarılı gazeteci, lafını esirgemeden yaptığı yorumlarlarla da hayli seviliyor. Deniz Zeyrek Sözcü gazetesinde yazılarına devam ediyor; birebir vakitte da Fox’un Orta Sayfa grubunda merakla takip edilen yorumculardan.

Cüneyt Özdemir

Birand ekolünden gelen Özdemir, YouTube’da yaptığı yeni jenerasyon haber programıyla bilhassa gençlerin epey ilgisini çekti. Haber sunumundaki gündelik lisanı, sivri sayılabilecek haklı tespitleri onun beğenilen istikametlerinden. Bilhassa sarsıntının başından beri yaptığı yayınları birçok kişi soluksuz takip etti.

Nevşin Mengü

Gazeteci Nevşin Mengü, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı görüşme için ‘Girdisi çıktısı 23 dakika sürdü.’ ifadelerini kullanınca CNN Türk’teki vazifesine son verilmişti. Akabinde Olay TV’de kısa bir müddet yer alan Mengü, şu an Fox’taki Orta Sayfa takımında ekranlara geliyor. Ayrıyeten kendisinin YouTube kanalı hayli geniş bir kitle tarafından da takip ediliyor.

Yıldıray Oğur

Daha evvel ‘yandaş’ gazeteci olarak tanımlanan Oğur’un son zamanlardaki halkçı hali birçok kişiyi şaşırtmakla birlikte takdir de görmesini sağladı. Bilhassa zelzele devrinde kentlerin imar tarihiyle ilgili yaptığı araştırmalar her bölümden beğeni topladı.

Mehmet Akif Ersoy

HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy da son periyot haber seyircisinin yakın bulduğu isimlerden. Birebir kanaldaki meslektaşı Nagehan Alçı’yı eleştirmesiyle de gündeme gelen Ersoy, zelzele periyodunda geç gelen yardımlar ve AFAD tenkitleriyle göze çarptı. Kahramanmaraş Belediye Başkanı ile yaptığı yayın da yeniden çok konuşulanlar ortasında.

Murat Ağırel

Cumhuriyet Gazetesi müellifi Murat Ağırel sarsıntının 3. gününde Kızılay’ın Haluk Levent önderliğindeki AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’lik çadır satışında bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Ağırel’in daha evvel de yolsuzluklarla ilgili yaptığı birçok araştırması bulunuyor.

Selçuk Tepeli

Fox’un Ana Haber suncusu Doruklu de son periyodun en çok takdir edilen ekran yüzlerinden. Haberlerle ilgili yapmış olduğu yorumlar ve anlık tepkileri seyirci tarafından epey benimsenmiş durumda. Sarsıntı bölgelerine internet sağlayacı firmaların fatura gönderdiği haberini sunarken çıldırıp ‘Ev enkaza dönmüş, tahminen altında ceset var lakin utanmadan fatura gönderiyorlar. Ya siz geri zekalı mısınız?’ halinde yaptığı çıkış da unutulmadı.

Barış Pehlivan

CNN Türk’teki ‘Oradaydım’ belgeseli ile ismini duyuran başarılı gazeteci, Barış Terkoğlu ile yazdığı ‘Metastaz’ isimli kitapta gündeme geldi. Pehlivan şu an Cumhuriyet Gazetesi ve Halk TV’de misyonuna devam ediyor.

Barış Terkoğlu

Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitapları Türkiye gündemini sarstı. Bilhassa FETÖ yapılanmasını maksat alan haberleri çok konuşuldu. Başarılı gazeteci şu an Cumhuriyet Gazetesi ve Halk TV’de vazifesine devam ediyor.

İsmail Arı

Son devrin gözü pek ve genç gazetecileri içinde yer alan İsmail Arı, BirGün gazetesinde misyonuna devam ediyor. Kendisi en son Manisa Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen’in silahlı fotoğrafını ortaya çıkarmasıyla gündeme gelmişti.

Bahadır Özgür

Özellikle talan edilen zeytinlik topraklarıyla ilgili yaptığı haberlerle gündem oldu. Soma Madencilik’in enteresan yükselişi de tekrar gazetecinin en dikkat cazip haberlerinden. Bahadır Özgür, BirGün’deki yazılarına devam ediyor.

Ozan Gündoğdu

Ekonomist olan Gündoğdu, Fox’ta haber iktisat ve siyaset yorumcusu olarak misyon yapıyor. Gündoğdu, bilhassa toplumsal konut projeleriyle ilgili yaptığı tenkitlerle dikkat çekti

Fulya Öztürk

Çalıştığı kanalı tek başına seyrettiren bir gazeteci desek palavra olmaz. Bayan jenerasyonu programını bırakıp muhabirlik vazifesine geri dönen Öztürk, zelzele bölgesinden yaptığı canlı yayınlarla izleyicinin takdirini kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir