OYAK’tan yenilenebilir enerji atılımı!

OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.’ye ilişkin tesis, arazi üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük lisanssız güneş gücü santrali (GES) olacak.

Maden metalürji, çimento beton kâğıt, otomotiv lojistik, finans, kimya, besin, tarım, hayvancılık ve güç kesimlerinde faaliyet gösteren OYAK, şirketlerinin tüketimlerinin karşılanması hedefiyle lisanssız yenilenebilir güç santrali projeleri geliştirecek.

ÇİMENTO DALIYLA BAŞLAYACAK 

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, güç gündeminin global iktisada istikamet verdiği bir periyotta yenilenebilir kaynaklara yatırımın değerine dikkat çekti.

Erdem, dünya bir güç geçişi yaşarken şirketlerin de sorumluluk alarak sürdürülebilir bir ömür için kıymet yaratacak inisiyatifler belirlemesi gerektiğini vurguladı. Fazilet, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çevre dostu teknolojilere yatırım yaparak ve pak güç kaynaklarını kullanarak bizden sonraki jenerasyonlara daha uygun bir gelecek bırakmak için somut adımlar atıyoruz. İş modelimizi sürdürülebilirlik perspektifinde güçlendirmek için son 6 yıldır çalışmalarımıza sürat kazandırdık. Arazi üzerine kurulacak Türkiye’nin en büyük lisanssız güneş gücü santrali için çalışmalara başladık.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ahenkle geliştirdiğimiz bu projeyle; üretim için gereksinimimiz olan enerjiyi alternatif kaynaklarla desteklemeyi ve karbon ağır kesimlerimizde karbon emisyonunu düşürmeyi hedefliyoruz. Toplam elektrik tüketiminin yüzde 30,1’ini yenilenebilir güç kaynaklarından karşılamayı hedeflediğimiz OYAK Çimento Beton Kâğıt Bölümü Şirketlerimizden OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.’nin iç tüketiminin bir kısmını karşılamak hedefi ile yaklaşık 100 MW kurulu gücünde lisanssız güneş gücü santrali kuruyoruz. Santral, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) mevzuya ait yönetmeliğine uygun halde Ankara’da başlangıç olarak yaklaşık 1500 dönümlük bir alana inşa edilecek.”

OYAK; çimento, beton, kâğıt bölümlerindeki şirketleriyle başlayacağı bu dönüşümü, başka dallardaki şirketleriyle de genişleterek, yenilenebilir güç kullanımı ismine kıymetli bir gelişme sağlayacak. OYAK, Küme Şirketlerinin tüketimine karşılık 1.000 MW’dan fazla güç üretebileceği projeler gerçekleştirecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir