Muz kabukları çöpe atılmaz: Vitamini kabuğunda olan muzun faydaları neler? Muz kabukları nerede kullanılır, neye iyi gelir?

Yumuşak bir meyve olan muz, birebir vakitte susuz ve etli bir yapıya sahip. Özel bir tadı olan muz, birden fazla çocuk tarafından da çok sevilen ve tüketilen bir meyve. Rengiyle pazar tezgahlarını şenlendiren muzun içeriğindeki güçlü potasyum, lif, magnezyum, kalsiyum, A, C vitaminleri de besleyiciliğiyle göz dolduruyor. Sindirim, bağışıklık ve hudut sistemine yararlı olan bu meyve, kabukları da çöpe atılmaması gereken meyveler ortasında yer alıyor.

Akne tedavisinde olumlu tesir yaratan muz, bitkilerde ve gümüş parlatmada da kullanılıyor. Ayrıyeten ağrı kesici tesirleri de olan muz, cilt bakımında sıklıkla başvurulan bir yapıya sahip.

Muz kabuğu nerelerde kullanılır?

Ayak bakımı yapın

Muz kabuklarının az bilinen bir yararı ayak bakımı üzerinde. Hassas bir cilde sahipseniz, kurumuş ayaklarınız varsa ya da çatlamış topuklarınız varsa muz kabuklarını deneyin. Muz kabuklarında nemlendirici tesire sahip olan amino asitler ve A, B, C ve E üzere vitaminler bulunuyor.

Yıkadığınız ve pak hale getirdiğiniz ayaklarınızı düzgünce kurulayın.

Daha sonra soyduğunuz bir adet muzun kabukları ile ayak tabanlarını ve topuklarınızı ovalayın. Ovalama sonrası soğuk suyla durulayın, sodalı ayak banyosu yaptırın.

Bu süreci bir hafta boyunca nizamlı yapın. Akabinde ayaklarınızı beş dakika daha soğuk suda bekletin ve akabinde kuru, pak çoraplar giyin.

Cilt kırışıklığına âlâ gelir

Antioksidanlarıyla muz kabukları, çok yararlı.

Yüzünüzü kabuğun iç kısmıyla ovun ve yarım saat bekleyin.

Kırışıklık giderici ve gençleştirici tesirli muz kabuğu sayesinde sistemli kullanımda çok daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bembeyaz dişleriniz olsun

Sabah kalkınca yahut gece uyumadan evvel dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç dakika muz kabuğu ile masaj yapın.

Diş etlerindeki mikropları da temizleyecek bu beyazlatma formülü, diş yüzeyindeki leke ve sararmaları da yok eder.

Göz altları ve şişliklere birebir
Nemlendirici özelliğiyle göz altı torbalarından kurtulun.

Muz kabuğunun içindeki kısımları kazıyın ve parmak ucunuzla göz altına bu karışımı sürün.

Aloe vera yağını da buna karıştırabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

Muz kabuğu göz altı morlukları, şişlikleri ve yorgun görünümü tedavi edici özelliğe sahip.

Siğillere karşı iyi

Muz kabuğu nasır, siğil ve et beni üzere cilt sorunlarında tertipli kullanımda güzelleşmeler sağlıyor.

Bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyip temizlediği için inançlı bir kullanım sağlıyor.

Çiçek toprağına muz kabuğu koyun

Bahçe yahut saksı bitkilerinizin toprağına 1-2 gün su dolu şişede dinlendirilmiş ve yumuşamış muz kabuklarını modüller halinde ekleyin. İçinde beklettiğiniz su ile bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

Zengin mineral kıymetleri sayesinde bitkilerinizdeki canlılık verir. Muz kabuğu çiçek toprağına gereken besin desteğini sağlar.

Gümüşleri parlatın

Muz kabukları kararan ve kirlenen gümüş eşyaları için kullanılabilir. Muz kabuğu ile bu eşyaları yeterlice ovun ve bir müddet beklettikten sonra nemli yumuşak bir bez yardımıyla temizleyin. Parladıklarını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir