İzmir’de 4,9 büyüklüğünde korkutan deprem

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran, saat 03.29’da İzmir’in Buca ilçesinde 4,9 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Sarsıntının 14,47 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Korkutan sarsıntı Manisa, Aydın, Kuşadası ve Turgutlu üzere etraf vilayet ve ilçelerden hissedildi.

BAKAN SOYLU: 2 VATANDAŞ YARALI, BİR MİNARE HASARLI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘İzmir Buca’da, saat 3.29’da gerçekleşen 4.9 büyüklüğünde sarsıntıda şu ana kadar rastgele bir can kaybı bilgisi ulaşmamıştır. 2 vatandaşımız panikle atlama sonucu yaralanmış, bir camii minaresinde de hasar meydana gelmiştir. Gelişmeler epeyce kamuoyuna bilgi verilecektir… Hemşehrilerimize geçmiş olsun.’ dedi.

BUCA BELEDİYE BAŞKANI: CAN VE MAL KAYBI İHBARI YOK

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Geçmiş olsun Buca, geçmiş olsun İzmir… Az evvel meydana gelen zelzeleden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. BUCAKUT ve Sarı Masa takımlarımız başta olmak üzere tüm gruplarımız ile misyon başındayız. Gelişmeleri izliyoruz. Şu ana kadar rastgele bir mal ve can kaybı tarafımıza ulaşmamıştır.’ sözlerini kullandı.

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de ve etraf vilayetlerde hissedilen sarsıntıdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Muhtemel tüm aksiliklere karşı teyakkuzdayız. Kimsenin ziyan görmemesini diliyorum” paylaşımını yaptı.

‘İZMİR İÇİNDE ETKİN FAYLAR VAR’

Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında sarsıntıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: Şu anda yapılan araştırmalar var bölgede. İzmir içinde etkin faylar var. O faylardan biri Tuzla fayıdır. Kesinlikle hazırlıklı olmalıyız. Uzun yıllar içinde zelzeleler olmuştur olacaktır. 2020’de olan Sarsıntı İzmir’in 70 KM uzaklığındaydı, buna karşın 117 cana mal olmuştu. Bu da tabi yapılaşmada yaptığımız yanılgıların sonucu. Önümüzdeki süreçte yapılaşmaya son derece dikkat etmeli, zelzeleye hazırlıklı olmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir