Derik’te 21 kişinin öldüğü kazayla ilgili davada tahliye kararı

Mardin’in Derik ilçesinde 21 kişinin öldüğü kazanın 2’nci duruşması görüldü.

Hazırlanan iddianamede, TIR sürücüleri ile tutuksuz yargılanan şirket yetkilileri K.G., M.A. ve K.M.G. hakkında “bir yahut birden fazla kişinin vefatıyla birlikte bir yahut birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” hatasından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istendi.

Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar TIR sürücüleri Umut Gündüz ile Yunus Şataflı, bulundukları cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz yargılanan firma yetkilileri K.G., M.A. ve K.M.G. ise duruşmaya katılmadı.

“KEŞKE BU TÜRLÜ BİR KAZA YAŞANMASAYDI”

Duruşmada kelam alan TIR sürücüsü Yunus Şataflı, çok özgün olduğunu tabir ederek, “Keşke bu türlü bir olay yaşanmasıydı. Evvelki beyanlarımı tekrar ediyorum” dedi.

Diğer TIR sürücüsü Umut Gündüz de “Bu biçimde karşınızda olduğum için çok üzgünüm. Keşke bu türlü bir kaza yaşanmasaydı. Olay günü ne kadar yavaş gittiğim aslında görülüyor. Tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.

“OLAY BİR KATLİAMDIR”

Duruşmada kelam alan ve kazada oğlunu kaybeden Zeyneddin Babur, sanıkların dışında olayda ihmali bulunan herkesin yargılanmasını talep ettiğini söyledi. Babur, “Olay bir katliamdır ve sanıklarda katildir. Bu katliamda ihmali bulunan herkesin yargılanması lazımdır. İhmaller zincirinin halkasında bulunanlar nerede? Sürücülerin dışında yargılanan kimse yok. Biz ihmali bulunan herkesin yargılanmasını istiyoruz” dedi.

“HALEN HTS KAYITLARINI TARTIŞIYORUZ”

Müşteki avukatı Alican Çekmez ise şirket yetkililerinin de yargılanması gerektiğini lisana getirdi. Çekmez, “Bugün hala HTS kayıtlarını tartışıyoruz. Bu kayıtların bir an evvel çıkartılıp belgeye eklenmesini talep ediyoruz. Sürücülerin dışında ihmali bulunan şirket yetkilileri, trafik polisleri ve öbür sorumlular hakkında da kabahat duyurunda bulunuyoruz. Tutuklu sürücülerin tutukluluk hallerinin devamına ve ihmali bulunanların burada huzurunda söz vermelerini talep ediyoruz” sözlerini kullandı.

Mahkeme, verdiği ortanın akabinde tutuklu sanık Umut Gündüz’ün tahliyesine, sanık Yunus Şataflı’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 19 Eylül’e erteledi.

Duruşmanın akabinde ölenlerin yakınlarından kimileri, sanık avukatına “Yüce Allah’tan dileğim bu durumu sen de yaşarsın, bu kararı veren herkes yaşar” diye reaksiyon gösterdi.

KAZADA 1’İ POLİS 21 KİŞİ ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Kaza, 20 Ağustos 2022’de Bahçelievler Mahallesi’ndeki bir akaryakıt istasyonunun yakınında meydana geldi. Yunus Şataflı idaresindeki, gübre taşıyan 73 SN 384 plakalı TIR, 2 araca ve yayalara çarpıp devrildi. Kazada, marketten çikolata alıp meskenlerine dönen Şervan (6) ve Mihriban Tanrısever (11) ile İbrahim Halil Has (80) ve İnan Berk (35) ömrünü yitirdi. İhbar üzerine kaza yerine polis, jandarma, itfaiye ve sıhhat takımları sevk edildi. Etraftakiler de bölgede toplanıp, grupların çalışmasını izlemeye başladı.

Bu kazadan 33 dakika sonra tekrar gübre yüklü olan Umut Gündüz idaresindeki 34 NMB 53 plakalı TIR, kaza yerindeki kalabalığın ortasına daldı. Kalabalıktakiler sağa sola kaçışırken, TIR, çok sayıda kişiyi ezip, bir apartmana çarparak durdu. Bu kazada da olaya müdahale edenler ortasındaki polis memuru Yahya Ergin (33) şehit oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Aktaş (45), Mülkiye Acar (56), Ünal Ekinci (24), Baran Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sıtti Abul (84), Fesih Dağ (61), Velat Dağ (45), Kemal Dağ (60), Hatip Denk (66), Necla Arda (27), İsa Ayebe (42), Baver Babur (17), Nofa Çelik (84) hayatını yitirdi. Her iki kazada yaralanan 6’sı ağır 26 kişi hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 araç ile 3 iş yerinde de büyük hasar oluştu. Kazanın akabinde gözaltına alınan TIR sürücüleri Umut Gündüz ile Yunus Şataflı, tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir