Çavuşoğlu: 1 mile dahi izin vermeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yıl sonu kıymetlendirme toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, 2022’de global belirsizliklerin arttığını belirterek, “Rusya-Ukrayna savaşı ve ardından patlak veren besin ve güç kriziyle global ekonomik sakinlik ve enflasyon yıla damgasını vurdu. Kronikleşmiş kimi meseleler gündemimizi meşgul etmeye devam etti. Afrika, Balkanlar, Kafkasya’daki sıkıntılar, Afganistan, Libya, Suriye, Yemen, Lübnan, Filistin, iklim değişikliği ve global salgın, sistemsiz göç, terörizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı bunlardan kimileri. Global sistem, çoklu kriz devri yaşıyor. Bir yanda çok kutupluluk olarak isimlendirdiğimiz bir global dönüşüm süreci var. Öteki yanda ABD-Çin ayrışması ve batıya karşı Çin-Rusya yakınlaşması ile gevşek bir çift kutuplu sitem ihtimali kelam konusu. Aslında bunlar yeni bir sitemin doğum sancıları. Sistemin ne tarafa evrileceğini birlikte göreceğiz ve değerlendireceğiz” dedi.

Türk dış siyasetinin temel prensiplerine değinen Çavuşoğlu, “Küresel ölçekte etkin tavır sergilemek, krizlerin tahliline katkı sağlamak, krizlerle uğraş ederken fırsatları kıymetlendirmek. Yalnızca değişime ayak uydurmak değil değişimi öngörmek ve şekillendirmek. Bu anlayışla 2022’de ağır bir diplomasi trafiğimiz oldu” diye konuştu.

‘MISIR’LA OLAĞANLAŞMA YAVAŞ DA OLSA İLERLİYOR’

Normalleşme ve orta buluculuğun iki değerli başlıkları olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Normalleşme çalışmamız kapsamında emirlikler ve Suudi Arabistan’la değerli aralık aldık. İsrail’le büyükelçileri karşılıklı olarak atadık. Mısır’la olağanlaşma süreci daha yavaş olsa da ilerliyor. Orta buluculuk alanında Rusya-Ukrayna dışında da faal olduk. Bosna Hersek, Kosova-Sırbistan, Kırgızistan-Tacikistan, Etiyopya, Somali, Somaliland, Venezuela ve Filipinler üzere belgelerde yıl boyunca çaba gösterdik” dedi.

‘LAVROV’LA GÖRÜŞECEĞİM’

Çavuşoğlu, ağır uğraşları sonucunda NATO Stratejik Konsepti’nin terörizmi ittifaka temel 2 tehditten biri olarak teyit ettiğini belirterek, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri bağlamında teröre ait dertlerimizi müttefiklerin gündemine tekrar soktuk. PKK’nın yanı sına PYD-YPG ve FETÖ’yü ismen belirten bir metne birinci sefer Tepe Bildirisi’nde atıf yapıldı. İstanbul’daki hain akından sonra güvenlik güçlerimizin Pençe-Kilit Harekatı ile alandaki gayretine biz de masada gerekli dayanağı veriyoruz. BM, ABD, Rusya, Irak ve rejimle temaslarımız sürüyor. Hulusi Paşa ve Hakan Bey dün Moskova’daydı malumunuz. Ben de Lavrov’la görüşeceğim” açıklamasında bulundu.

‘SONU SİZİN İÇİN HİÇ UYGUN OLMAZ’

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki gelişmelere ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yunanistan’la yılın başında diyalog kanallarını işletmeye çalıştık. İstişari görüşmelerin 64’üncüsünü şubat ayında gerçekleştirdik. Lakin daha sonra Miçotakis’in Türkiye aleyhine kampanya başlatması, Ege’deki tahrikler, soykırım tezleri ve Batı Trakya Türklerine baskılar nedeniyle diyaloğu askıya aldık.

Son günlerde, Yunan basınında bilhassa Girit’in etrafında kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair haberler var. Bizim bu mevzudaki tavrımız net. Değil 12, Ege’de 1 mil dahi kara suyu genişlemesine müsaade vermeyiz. Meclis’imizin bu bahiste 1995’de aldığı karar nettir ve hala geçerlidir. Yunanistan’ı bir defa daha uyarıyoruz. Gerine almaya çalıştıklarına güvenerek, geçersiz kahramanlık peşinde koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için hiç uygun olmaz.”

Bakan Çavuşoğlu, ABD ile bağlara yönelik ise “ABD’yle alakalarda, PKK-PYD-YPG’ye Suriye’de verilen dayanak FETÖ, CAATSA yaptırımları üzere uyuşmazlıklara ve Türkiye düşmanı lobilerin gayretlerine karşın 2022’de aralık aldık. ‘Stratejik Mekanizma’yı hayata geçirdik. Biri bakan seviyesinde olmak üzere 3 cins görüşme gerçekleştirdik. Ocakta bakanlar seviyesinde 2’nci toplantımızı yapacağız. F-16 tedarikinde, teşebbüslerimiz sonucu kongre kısıtlayıcı kaideleri kaldırdı. Şu anda süreç olumlu ilerliyor” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir