Bursa’da dağ yöresi kırsal turizmle kalkınacak

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Keles ilçesinde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, hemşeri dernekleri temsilcileri, muhtarlar ve teşkilat üyeleriyle bir ortaya geldi.

Keles Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Lider Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Osman Mesten, AK Parti Vilayet Başkanvekili Kamil Bayramiç, Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin, AK Parti Keles Belediyesi lider adayı Ali Doğru, AK Parti İlçe Lideri Özcan Yeni, MHP İlçe Başkanı Tuncay Orhan ve meclis üyeleri de katıldı.

Bursa’ya ve Keles’e dair hayalleri ve kederleri olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Lider Alinur Aktaş, lider adayı Ali Gerçek ile yeni devirde birçok ortak projeler yürüteceklerini anlattı.

“Hayal denilen doğalgazı dağ yöresine getirdik” diyen Lider Aktaş, “Bu devir her köye doğalgazı götürmek de görevlerimizden bir adedidir. Dağ Yolu’nu da gecikmesine karşın en kısa vakitte bitireceğiz. Keles üzere mümbit topraklarda birçok kırsal turizm tesisimiz olmalı. Bu bölge kırsal turizme gelişecek. Yeni periyotta kırsal turizmle alakalı planlamalar ana vazifelerimden bir adedidir. Osmanlı’nın doğduğu, neşvünema bulduğu bu topraklar Bursa ve Türkiye için çok değerli ve kıymetlidir. Buraya hizmet etmek pahalıdır. Kentimizi daima birlikte daha âlâ yerlere getireceğiz” dedi.

YENİ MUVAFFAKİYET KISSALARI YAZILACAK

Keles özelinde yapılan yatırımları da anlatan Lider Aktaş, 107 metre bordür, 7 bin 643 metrekare tretuar, 12 kilometre sıcak asfalt, 152 kilometre sathi kaplama, 120 bin metrekare parke temini ve 45 bin ton ocak materyali takviyesi verildiğini hatırlattı.

6 adet paket atık su arıtma tesisi, 165 kilometre içmesuyu sınırı, 23 kilometre kanalizasyon çizgisi, 5 kilometre yağmur suyu sınırı, 7 kilometre dere paklığı ve 7 adet su sondajı yapıldığını söyleyen Lider Aktaş, “Keles Atıksu Arıtma Tesisi’ninde, Keles Menteşe Göleti’nde çalışmalar sürüyor. Keles, Kozbudaklar, Davutlar, Baraklı, Pınarcık ve Keles Kıranışıklar paket içmesuyu arıtma tesislerini hizmete aldık. Keles Katı Atık Aktarma İstasyonu devreye alındı. Kozbudaklar Düğün Salonu hizmete açıldı. Birçok ziraî takviyeler yaptık. Çörek otunda elde edilen muvaffakiyet öyküsünün benzerilerini yeni periyotta de yazacağız. Kapanmak üzere olan süs bitkileri kooperatifi ile birlikte çalışarak geçen sene 30 milyon TL ödeme yaptık. Hem kırsal üreticiyi destekliyoruz hem de eserleri daha uyguna alıyoruz. Keles Kocayayla Kamp ve Rekreasyon alanında imalatlar tamamlandı. Keles Toplumsal ve Kültürel Hizmet Binası ilçeye hizmet veriyor. Biz pastayı büyütmek için gayret harcıyoruz” diye konuştu.

ARTIK UÇMA ZAMANI

Yeni periyotta Mudanya’da hizmete açtıkları aile ömür takviye merkezinin benzerilerini tüm ilçelere kazandırmak istediklerini belirten Lider Aktaş, emeklilere suda, ulaşımda ve toplumsal tesislerde yüzde 25 indirim getireceklerini söz etti. Muhtaçlık sahibi olan emeklilere her iki bayramda da 1.500 TL dayanağı olacaklarını söyleyen Lider Aktaş, “Emeklilerimizi kültürel seyahatlere dahil ediyoruz. Muhtaçlık sahibi bayanlarımıza her ay 1.000 TL dayanak vereceğiz. Evlenecek gençlerin düğün salonları bizden. Salon istemeyenlere de tıpkı bedelle beyaz eşya yahut mobilya takviyesi vereceğiz. Gereksinim sahibi ilkokul öğrencilerimize kantinlerde kullanacakları takviye kartı vereceğiz” diye konuştu. Bursa’nın ikinci rafting parkurunu Keles’e kazandıracağız. Bayanlara alım garantili ikramlık eşya üretimi yaptıracağız. Bayan ve genç girişimcilerin onaylı projelerine 100 bin TL hibe vereceğiz. Artık birlik ve birlikte olma vakti. Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı olacak. Uçak burnunu kaldırdı, artık uçma zamanı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir