Batı ile ‘al-ver’ süreci: ABD ve AB Erdoğan ile yeni 5 yıla hazırlanıyor

Seçimler sonrası gözler Türk dış siyasetinin önceliklerine çevrildi. Hürriyet’e değerlendirmede bulunan uzmanlar, ilgilerde radikal değişiklikler olmasa da 5 yıllık seçimsiz devrin somut adımlar atmaya imkan vereceği görüşünde.

ABD ile somut adımlar olabilir

Türkiye’nin eski Los Angeles Başkonsolosu Gülru Gezer, içeride iktisat önceleneceğinden dış siyasette problemlerin minimumda tutulacağı öngörüsünde bulundu. Gezer, Batılı başkanların kesin sonuçları beklemeden Erdoğan’ı tebrik etmelerinin, bu idareyle “devam etme isteklerini” gösterdiğini kaydetti. Joe Biden yönetimi İstanbul seçimleri sonrası ‘Erdoğan gidebilir’ biçiminde düşündü” diyen Washington Enstitüsü’nden Soner Çağaptay da artık Erdoğan’ın kalıcılığı üzerinden alakaları geliştirecek adımlar atılacağını kaydetti.

Aşılması gerekenler

İlişkilerde bir “al-ver” süreci beklediğini aktaran Çağaptay, Türkiye’nin İsveç’e NATO vizesi vermesinin, Washington’un ise F-16 satışını onaylamasının değerli olacağını belirtti. Hakikaten evvelki akşam Erdoğan ile telefonda görüşen ABD Başkanı Biden, F-16’lara karşılık İsveç sorununu gündeme getirdi. Çağaptay, ABD gündemi 2024 seçimlerine dönmeden Erdoğan’ın bir Washington ziyareti yapabileceğini kaydetti. Gezer de ABD Seçim yılına girmeden F-16 satışının Kongre’den geçebileceği görüşünü lisana getirdi.

Trump’ın tavrı

Öte yandan 28 Mayıs Pazar gecesi eski Lider Donald Trump’ın Erdoğan’ı kutlayan birinci Batılı başkan olmasını “sıradışı” bulduğunu söz eden Gezer, Başban Biden açıklama yapmamışken Trump’ın öne çıkması için “Kendini 2024’e hazırlıyor” yorumunu yaptı. Türk dış siyasetinde mevcut şartların değişmesini beklemediğini söz eden Çağaptay, “Son yıllarda Rusya ve ABD ortasında bir istikrar kurup istediğini alan bir siyaset üretiliyor” diyerek bunun sürmesini beklediğini anlattı. Suriye ile muhtemel bir olağanlaşmanın ABD ile münasebetlere tesirine dair Gezer, Washington’da havanın “desteklemiyoruz lakin köstek de olmuyoruz” formunda olduğunu belirterek, “Suriye’ye komşu Türkiye bölgedeki olağanlaşma trenini kaçıramaz” dedi.

AB işbirliğine hazır

SEÇİM süreci boyunca sessiz kalmaya itina gösteren Avrupa Birliği’nden sonuçların muhakkak olmasının akabinde gelen iletiler, önde gelen üye ülke başşehirlerinin ve Brüksel’in Türkiye’yle alakalarda yeni bir angajmana hazır olduğu sinyali içeriyor. AB’nin önceliği, alakaları tansiyondan uzak tutarak karşılıklı yarara dayalı alanlarda işbirliğini geliştirmek.

Mesajlara yansıdı

Hürriyet’in haberine nazaran; seçimlerin galibinden bağımsız olarak Türkiye’yle yeni bir angajmana gereksinim olduğu uzunca bir müddettir Almanya tarafından lisana getiriliyordu. Fransa birinci kademede bu fikre sıcak bakmasa da gelinen etapta tıpkı çizgiye gelmiş durumda. Yeni devirde bağların ileriye götürülmesi isteği çabucak her Avrupa başkanının kutlama iletisine yansıdı. Mevzuya teknik boyutuyla bakıldığında dikkat edilmesi gereken bildiri ise AB Dışişleri ve Güvenlik Siyaseti Josep Borrell ile Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi’nin ortak açıklaması. Açıklamada, “AB, Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve inançlı bir ortamın yanı sıra Türkiye ve tüm halkı ile işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir bağlantının sürdürülmesinde stratejik bir çıkara sahiptir” denildi. Bu ikili, yapan bir ilgiye hakikat ilerlemek için AB’nin Türkiye ile temas kurmaya hazır olduğunun da altını çizdi. Son periyotta fazla bir hareketin olmadığı bağlarda daha evvelki periyotta olduğu üzere pragmatik adımlarla, birden fazla kesim tarafından “al-ver” olarak özetlenen yaklaşımla ilerlenmesi siyasetinin korunması bekleniyor.

İki kritik alan

Türkiye’nin müzakere sürecinin canlandırılması konusunda ise kısa vadede rastgele bir hareketlilik beklenmiyor. Alakalarda yeni bir ivme yakalanıp yakalanmayacağı ve bunun ne kadar derinleştirilebileceği ise büyük ölçüde Türkiye’nin haline bağlı olacak. Müzakere sürecinde yeni sayfa ihtimali şu basamakta sıfıra yakın olsa da gümrük birliği ve vize hareket alanının daha geniş olduğu alanlar olarak görülüyor. Her iki alanda da teknik adımlar atması gereken Türkiye, ilerleme sağlanması için bastırıyor.

Bıden’dan Erdoğan’a: Batı size karşı adil değil

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan evvelki gece telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke ortasındaki ilgilerin yanı sıra NATO müttefikleri olarak temmuz ayında gerçekleştirilecek NATO Tepesi ve transatlantik güvenliğin güçlendirilmesi bahislerinin ele alındığı belirtildi. Basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Biden, görüşmede kendisinin Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya iştirakine itirazından vazgeçmesi konusunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı mümkünlüğünü gündeme getirdiğini söyledi. İsveç’in NATO üyeliği konusunda yeni bir adım bekleyip beklemediği sorulan Biden, “Konuyu gündeme getirdim. Gelecek hafta daha ayrıntılı görüşeceğiz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile “New York’taki Türkevi’ne yapılan hücum, İsveç’in NATO üyelik süreci ve İstanbul Tahıl Anlaşması” hususlarının ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

‘Kongre’nin İsveç koşulu var’

Öte yandan Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden’ın görüşmesine ait detayları paylaştı. Fırat’ın edindiği bilgiye nazaran, ABD başkanının “Batı’nın size karşı müdahalesinin adil olmadığını düşünüyorum” tabirini kullanması görüşmeye katılan Türk heyetini şaşırttı. Biden ayrıyeten “F-16 sıkıntısını şahsen derhal ilerletmek istediğini lakin Kongre’nin İsveç’in üyeliğinin onaylanması koşulunu öne sürdüğünü” söyledi.

Tebrikler sürüyor

Dünya önderlerinden geçen pazar yapılan seçimler sonucunda bir periyot daha vazifeye seçilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a tebrik telefonları devam etti. Haziran ayında yapılacak ikinci genel seçimlerde seçilmesine kesin gözüyle bakılan eski Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayanlar ortasındaydı. Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı SEÇİM muvaffakiyetinden ötürü tebrik etti.

Mısır ile karşılıklı büyükelçi atanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan evvelki akşam da Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah el Sisi ile görüştü. Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimlerdeki muvaffakiyetinden dolayı tebrik ederken, görüşmede Türkiye-Mısır bağlarını derinleştirecek adımlar ve bölgesel problemlerin ele alındığı ve iki başkanın karşılıklı olarak büyükelçi atanması konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir