2022’de teknoloji dünyası bunları konuştu…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler baş döndürecek kadar süratli, hatta şimdiden tüm dünya 2023’ün teknoloji trendlerini konuşmaya başladı bile. Pekala 2022’de neler oldu? 2023’e ışık tutacak gelişmeler nelerdi?

İLK KERE BİR ROBOT İNSANSIZ AMELİYAT GERÇEKLEŞTİRDİ

2016 yılında insanlardan daha başarılı ameliyat yapabilen robot olarak tanıtılan Star isimli robot, artık insansız ameliyatlar gerçekleştirebiliyor. Star ile gerçekleşen ve rastgele bir uzman tarafından yönlendirilmeyen ameliyat, robot teknolojisinde yeni bir devrin habercisi olarak görülüyor.

Çalışmayı yöneten Dr Axel Krieger, “Bulgularımız, en karmaşık ve hassas misyonlardan birini otomatikleştirebileceğimizi gösteriyor” dedi. Krieger, makinenin beş yıl içinde beşerler üzerinde çalışmaya hazır olabileceğine inanıyor.

İLK KEZ BİR GÖRÜNTÜ 10 MİLYAR İZLEMEYE ULAŞTI

YouTube’daki bir görüntü birinci defa 10 milyar izlenme sonunu aştı. YouTube rekorunu kıran görüntü ise bir müzik görüntüsü ancak daha çok çocuklu ailelerin aşina olduğu bir müziğe ilişkin.

Çocuğu olanların ya da çocuklarla vakit geçirenlerin pek de yabancısı olmadığı Pinkfong’un hiti Baby Shark’ı YouTube’da rekor kırdı. Çocuklara yönelik hazırlanan müzik görüntüsü, 10 milyar izlenmeye ulaşan birinci görüntü oldu.

SPOTIFY’DA COVID KRİZİ

Spotify’da en çok dinlenen podcast’lerden birini hazırlayan Joe Rogan’ın aşı tersi sözlerinden sonra Neil Young, akış platformuna rest çekti ve “Ya ben, ya o” dedi. Young’ın talebi Spotify tarafından reddedildi ve akabinde Joni Mitchell, Meghan Markle ve Prens Harry de bahisle ilgili tasalarını açıkladı.

Platform, Joe Rogan’ın yayınlarına devam etme kararı alırken, hatırı sayılır derecede ünlü ismi de karşısına aldı. Bir mühlet teknoloji meraklıları ve müzikseverler, Spotify ve ünlü isimler ortasındaki tartışmayı izledi.

APPLE TEKRAR BAŞROLDE

Her yıl olduğu üzere Apple, tekrar yeni aygıtlarıyla kendinden kelam ettirmeyi başardı. iPhone 14 serisi, bilhassa Türkiye fiyatlarıyla dikkat çekti.

SATIN ALMALARIN YILI

Bu yıl teknoloji dünyası birbirinden büyük satın almalarla çalkalandı. Sony, görüntü oyunu üreticisi Bungie’yi 3.6 milyar dolara satın aldı, Microsoft 69 milyar dolara Activision Blizzard’ı, Take-Two ise Zynga’yı 12.7 milyar dolara satın aldı.

ELON MUSK İLE TWITTER’DA YENİ DÖNEM

Hiç elbet teknoloji dünyasında bu yılın en çok konuşulan olayı Elon Musk’ın 44 milyar dolara Twitter’ı satın almasıydı. Sıkı bir Twitter kullanıcısı olan Musk, bir müddet kendi toplumsal medya şirketini kuracağı istikametindeki söylentileri alevlendirse de sonunda 44 milyar dolarlık rekor teklifle Twitter’ın karşısına çıktı. Lakin satın alma süreci epeyce kuvvetli geçti.

Bu süreçte Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter’ın bot hesaplar konusunda şeffaf olmadığını ileri sürerek satın almadan vazgeçti, Twitter paylarının düşmesine neden olan Musk’ın bu atağı üzerine Twitter da boş durmadı ve süreci mahkemeye taşıdı. Taraflar birbirlerine karşı dava açarak bir mühlet gündeme geldikten sonra nihayet süreç tamamlandı ve Musk, Twitter’ın yeni sahibi oldu.

Satın almadan sonra ise bu kere da şirket, Musk’ın idareye ve platformun işleyişine yaptığı müdahalelerle dünya basınının gündemine oturdu. CEO Parag Agrawal dahil pek çok üst seviye yöneticinin işine sona veren Musk, şirket çalışanlarıyla da gergin münasebetler kurdu, sonunda da istifa edenler ve binlerce kişinin işten çıkarılmasıyla tüm yapı adeta değişti.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNDE KRİZ

Bu yıl da en çok, toplumsal medya şirketleri kendilerinden bahsettirdiler. Son yıllarda ehemmiyeti kullanıcılar tarafından daha da âlâ anlaşılan bilgi güvenliği konusunda sık sık tenkit aldılar.

Örneğin; bir çalışma, TikTok’un, kullanıcı datalarını başka tüm toplumsal medya platformlarından daha fazla paylaştığını ileri sürerken, ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post da Çin idaresinin Twitter ve Facebook üzere toplumsal medya platformlarından özel bir yazılım sayesinde bilgi topladığını ortaya çıkardı.

Apple’ın ise Appstore’a getirdiği ve kullanıcı kapalılığını ön planda tutan özelliğine karşın kullanıcılarını takip ettiği ve müsaadesiz bir formda bilgi topladığı argüman edildi. Bu hususta sık sık tenkitlerin ortasında olan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta ise tekrar bir dava ile gündemdeydi. Davada; Facebook’un insanların tıbbi bilgilerini platformda amaçlı reklamlar için müsaadesiz kullandığı ileri sürüldü.

KULLANICILAR KENDİ AYGITLARINI TAMİR EDİYOR

Samsung ve Apple’dan yeni bir uygulama geldi ve iki şirket de kendi aygıtını kendin tamir et periyoduna geçiş yaptı.

SAVAŞ VAKTİ KULLANICILARI KORUDULAR

2022’ye damga vuran en kıymetli olay Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarıydı. Savaş, siyasetten kültür sanata ve hatta teknolojiye kadar pek çok alanı etkiledi. Teknoloji şirketleri Ukrayna’daki kullanıcıların güvenliğini sağlamak için pek çok atılımda bulundu. Kullanıcıları manipülasyonlara karşı uyarırken, Rusya’ya karşı da hal alarak buradaki faaliyetlerini durdurdular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir